תותבות

תותבות

טיפולי שיניים

טיפולים

חניכיים

חניכיים

כירורגיית-פה

כירוגיה

 
חניכיים
חניכיים

בעיות חניכיים

 

בעיות חניכיים, וביניהן מחלות חניכיים, הן גורם מרכזי לאובדן שיניים. עם זאת, קשה לשים לב אליהן בזמן, משום שמהלכן איטי, והן לא מלוות בתסמינים מיוחדים כלשהם או בכאב, ולכן אבחונן הוא בדרך כלל מאוחר. כ-90% מהאוכלוסייה סובלים מבעיות חניכיים משום שרובנו לא מודעים לקיומן. מעבר לכך, טיפול אקטיבי בחניכיים לא מחסן אותנו מפני מחלה עתידית, ולא יכול למנוע התפתחות בעיות חניכיים בעתיד. ובכל זאת, תסמיני בעיות החניכיים הם חניכיים אדמומיות ונפוחות, ודימום לאחר שימוש בחוט דנטלי או במברשת שיניים.

 

הגורמים לבעיות חניכיים

החניכיים הם רקמה רכה המכסה את הסיבים אשר מעגנים את השיניים. הגורם העיקרי להתפתחות בעיות חניכיים הוא רובד החיידקים אשר נוצר בקביעות בגבול שביניהם לבין השיניים ועל פני השיניים. אם רובד זה אינו מוסר, החיידקים מתפשטים אל שורש השן ואל מתחת לחניכיים, והם מפרישים רעלנים. כך נוצרת דלקת, וככל שהיא מתקדמת יותר – כך הרס העצם התומכת של השן הוא חמור יותר. לאחר מכן מתחילה ניידות של השן – היא כבר לא מקובעת במקומה, ובמצבים מתקדמים השן כל כך רעועה, שכבר לא ניתן להשתמש בה בכדי ללעוס, ויש לעקור אותה.

 

בפה שלנו ישנם300-600 זנים שונים של חיידקים, החיים במערכת אקולוגית מאוזנת, אולם כאשר האיזון מופר, קבוצה מסוימת משגשגת וגורמת למחלת חניכיים. הפרת האיזון נגרמת, כאמור, כאשר לא מתבצע ניקוי מספק של רובד החיידקים שעל השן – כלומר, עקב אי שמירה על היגיינת הפה. צריכת סוכר מוגברת גם כן יכולה להפר את האיזון, ובכך ליצור בעיות שונות בחניכיים ואף בשיניים. סיבה נוספת לבעיות חניכיים היא עישון, אשר עלול להגביל את זרימת הדם לחניכיים, ועוזר לבניית רובד החיידקים.

 

איך למנוע בעיות חניכיים?

המניעה היעילה ביותר היא שמירה יום יומית על היגיינת הפה – ניקיון השיניים והחניכיים פעמיים ביום לפחות (והתדירות המומלצת ביותר – אחרי כל ארוחה), תוך שימוש בחוט דנטלי, במשחת שיניים ובמי פה. השימוש בחוט דנטלי חשוב ביותר, משום שהוא מנקה את שאריות המזון שמצטברות באיזורים שמברשת השיניים לא מגיעה אליהם. את מברשת השיניים יש להחליף פעם בחודשיים-שלושה לכל היותר, משום שהסיבים מתבלים ומתמלאים בחיידקים לאורך הזמן. בנוסף, יש צורך בביקורים קבועים אצל רופא השיניים ואצל השיננית, על מנת לסלק את האבנית בתדירות המתאימה. מאחר וצריכת סוכר מוגברת ועישון גורמים גם לבעיות בחניכיים, יש להימנע מהם.

 

 

ד"ר יואן יוסקו - Dr. Iuscu Ioan   |   שדרות גושן 53, קרית מוצקין     |   טלפונים: 04-8713963, 052-2418435   |   פקס: 04-8713963

הפעל נגישות

בניית אתרים