תותבות

תותבות

טיפולי שיניים

טיפולים

חניכיים

חניכיים

כירורגיית-פה

כירוגיה

 
חניכיים
חניכיים

דלקת חניכיים

 

דלקת חניכיים היא מחלת חניכיים במצב מתקדם, אשר פוגעת ברקמת החניכיים ובתמיכתה של העצם בשיניים בלסת, תוך כדי היווצרות כיסים בחניכיים וספיגת עצם. החניכיים מגינים על השיניים, ושומרים על מקומן בפה. אי הקפדה על ההיגיינה האוראלית מובילה לא רק לעששת, אלא גם לדלקת, שעלולה לגרום לנסיגת שיניים, לכאבי שיניים, לנפיחות בחניכיים ולפגיעה באחיזתן של השיניים בפה. איזור זה הוא כה רגיש, משום שהוא בא במגע עם חיידקים רבים, מעבר לרובד החיידקים הטבעי שנמצא על השיניים באופן תמידי. עם זאת, רקמת החניכיים אינה אטומה לחלוטין באיזור החיבור עם השיניים: חיידקים ומזהמים שונים עלולים לחדור למחזור הדם דרך חיבור השיניים עם החניכיים.

 

איך נוצרת דלקת בחניכיים?

חוסר שמירה על בריאות הפה גורם לשקיעת אבנית סביב השיניים, בעיקר באיזור הפתחים של בלוטות הרוק. האבנית משמשת מצע לחיידקים ולרעלנים שונים, אשר גורמים לגירוי ולבסוף לדלקת. לעתים, החיבור בין העצם לבין החניכיים נסוג, אך הרקמה הרכה של החניכיים נשארת במקומה. כך נוצר כיס בין החיך לשן, דבר אשר מפריע לצחצוח משום שהוא לא מאפשר את סילוקם של החיידקים אשר גורמים לדלקת. הקפדה יתרה על היגיינת הפה יסבול פחות מדלקות חניכיים, וכן ממחלות נוספות כמו עששת.

 

מה קורה אם לא מטפלים בדלקת חניכיים?

חניכיים מודלקים הם חניכיים אדומים, נפוחים ובוהקים, והם נוטים לדמם גם בעקבות הקל שבמגעים - ובמיוחד בזמן צחצוח השיניים. רוב האנשים מתעכבים בטיפול בדלקת חניכיים, משום שהיא לא מלווה בכאב לרוב. חוסר טיפול בדלקת לאורך זמן עלול לגרום לחניכיים לסגת, וכך לחשוף את השן לחיידקים בחלקים שלא אמורים להיחשף. חשיפה זו מובילה לרגישות בשיניים לקור, לחום, לסוגי מזון מסוימים ולמגע. נסיגת חניכיים, במקריה הקיצוניים, עלולה להוביל לאובדן אחיזת השיניים אט אט, עד לנשירתן. לעתים נסיגת העצם כה חמורה, שלא ניתן להשתיל שיניים חדשות במקום אלו שנשרו. בנוסף, דלקת חניכיים גורמת לא רק לנזק לפה, אלא גם עלולה לעזור לחיידקים להיכנס לגוף, לפגוע באנשים אשר חולים במחלות כרוניות, ואף לגרום לנזקים ללב ולפגוע במערכת החיסונית של הגוף. בקרב נשים בהיריון דלקת חניכיים ממושכת עלולה להוביל ללידה מוקדמת, ולמשקל נמוך של הולד.

 

מניעת דלקת חניכיים

מניעת דלקת חניכיים היא פשוטה: כל שיש לעשות הוא להקפיד על היגיינה נכונה של הפה ולבקר באופן סדיר אצל רופא השיניים והשיננית.

 

 

ד"ר יואן יוסקו - Dr. Iuscu Ioan   |   שדרות גושן 53, קרית מוצקין     |   טלפונים: 04-8713963, 052-2418435   |   פקס: 04-8713963

הפעל נגישות

בניית אתרים