תותבות

תותבות

טיפולי שיניים

טיפולים

חניכיים

חניכיים

כירורגיית-פה

כירוגיה

 
טיפולי שיניים
טיפולי שיניים

טיפול שורש

 

שורש השן הוא חלק שאין ביכולתנו לראות, והוא מחזיק את השן כך שתישאר מקובעת במקומה: הוא מקובע לעצם הלסת, ונמצא בתוך חלל מוך השן. חלל פנימי זה מורכב מכלי דם, מרקמה ומעצבים, אשר תומכים בתאים המייצרים דנטין ומזינים אותם. סופו של מוך השן הוא בתעלות העצב, שם נמצאים העצבים וכלי הדם אשר מתחברים אל העצם. שכבת הדנטין נמצאת מתחת לאמייל השן – אולם משעה שהסתיימה יצירת אמייל השן, מוך השן לא מתפתח יותר, ושכבת הדנטין מתעבה על חשבון חלל פנימי זה. מתחת לחניכיים לשורש אין את ההגנה של האמייל, והוא מצופה שכבת רקמה דקה בשם צמנטום. לשיניים שונות יש מספר שונה של שורשים, ובכל שורש תעבור לפחות תעלה אחת.

 

טיפול שורש הוא טיפול שגרתי, שמתבצע לאחר שהעששת בשן מסוימת עברה את האמייל ואת הדנטין והגיעה למוך השן, או לאחר שמוך השן נחשף לזיהום עקב חבלה כלשהי. חיידקי העששת מתקדמים באופן מואץ ונרחב יותר בשכבת הדנטין, משום שהיא רכה ופגיעה יותר משכבת האמייל. בשלב זה עשויים להפיע כאבים או רגישות לטמפרטורה. במידה והעששת לא מטופלת, החיידקים ימשיכו לשגשג ולבסוף גם יגיעו לחלל המוך. לאחר הגעתם למוך השן, יכולים החיידקים להגיע, דרך תעלות השורש, גם לעצם אשר מקיפה את קצה השן ולהרוס את הרקמות. בשלב זה הטיפול הכרחי, משום שהזיהום עלול לחדור לכלי דם ולאיזורים סמוכים. הזיהום מלווה בכאבים עזים ובנפיחות, אשר עלולים להוביל לעקירת השן.

 

את הזיהום במוך השן לא ניתן לרפא על ידי תרופות: יש לבצע טיפול שורש. הטיפול מתבצע בדרך כלל בהרדמה מקומית. לפני הטיפול, יש לעשות צילום רנטגן על מנת לראות מה מצבה של השן ולאבחן את המחלה שלה. בנוסף, יש למדוד את אורך התעלות הנגועות בזיהום. במהלך הטיפול, רופא השיניים מנקה את העששת ומסלק את הרקמות הדלקתיות בתעלות – כלי דם ושאריות עצבים. לאחר ניקוי התעלות ושטיפתן, רופא השיניים סותם את התעלות בחומר איטום מיוחד, אשר מונע חדירת חיידקים. סתימה זו נקראת "סתימת שורש". לבסוף, הפתח בשן שדרכו מתבצעת הגישה לתעלות, נסתם באופן זמני, ובשלב מאוחר יותר הסתימה הזמנית תוחלף בשחזור קבוע.

 

לאחר שהסתיים טיפול השורש, המחסור בחומר כותרתי מחליש את עמידותה של כותרת השן לשברים. בכדי להשלים את החומר החסר, יש ליצור מבנה – בורג אשר מעוגן לשורש השן, ומשלים את החסר – ועליו מורכב כתר – כיפת מתכת בצורת שן, המצופה בחרסינה.

 

 

ד"ר יואן יוסקו - Dr. Iuscu Ioan   |   שדרות גושן 53, קרית מוצקין     |   טלפונים: 04-8713963, 052-2418435   |   פקס: 04-8713963

הפעל נגישות

בניית אתרים