תותבות

תותבות

טיפולי שיניים

טיפולים

חניכיים

חניכיים

כירורגיית-פה

כירוגיה

 
טיפולי שיניים
טיפולי שיניים

כתרים

 

השיניים מורכבות מחלקים רבים. החלק הנראה לעין נקרא כתר השן, וזה החלק שבולט מהחניכיים ומשמש אותנו ללעיסה. חלק זה מכוסה באמייל, וניתן להחליף אותו כאשר נעשה נזק משמעותי לשן. כאשר אנשים משתמשים במונח "כתר" בחיי היום-יום, הם מתכוונים לכתר המלאכותי, אשר הכנתו והתקנתו מתבצעות אצל רופא השיניים.

 

הכנת כתרים

כתרים בשיניים בדרך כלל מורכבים מערבוב מתכות שונות, והם מצופים בחרסינה בגוון התואם לשיניים השכנות. רופאי שיניים משתמשים בכתרים לאחר טיפול שורש, לאחר סתימה גדולה בשן, לאחר שנשברה שן או במידה והשן מעוותת (מבחינת צורה או מיקום) או מוכתמת מאד. לכן, במקרים רבים, לפני שרופא השיניים מכין את הכתר, הוא ממלא את השן הפגועה באמצעות סתימה. בכך הוא מעניק לשן בסיס מוצק, אליו ייצמד הכתר לזמן רב, כאשר השאיפה היא להסתמך כמה שפחות על חומר הדבקה. בנוסף, הכתר צריך להיות עבה מספיק כך שהוא יספק חוזק לשן ולא יישבר. הכנת כתרים מצריכה תיעוד של צורת השן. יש צורך בתיעוד מדויק, במיוחד של המשטח העליון של השן, שיהיה במגע ישיר עם הכתר מרגע התקנתו. את צורת השן מתעד רופא השיניים בעזרת תבנית שאותה הוא מניח למשך מספר דקות על השיניים, עד שצורתן מוטבעת בתבנית. לאחר מכן, הרופא מחליט על גוון הכתרים, תוך התחשבות בגוון השיניים הכללי בפיו של המטופל, ובאופן ספציפי בגוון השיניים שסמוכות לשן הפגועה.

 

את התבנית הפלסטית שולחים למעבדה יחד עם ההוראות הנוגעות לצורת הכתר וכן לצבע שלו ולחומר בו יש להשתמש. הכנת הכתרים לוקחת זמן, לכן בהרבה מקרים רופא השיניים מכין כתר זמני שמגן על השן למשך כמה שבועות. כתר זה מודבק לשן בעזרת דבק זמני, שעמידותו בפני לחץ ומים אינה גדולה, כך שלעתים קרובות הוא נופל מעצמו. אם כתר זמני נופל, יש להגיע למרפאת השיניים בהקדם האפשרי כדי להתקין אותו מחדש. זאת משום שבמידה והכתר לא יוחזר, השיניים עלולות לזוז ממקומן (ובמיוחד השיניים שסמוכות לשן שעתידה להיות תחת כתר) ולסגור את הפער שנוצר בחניכיים. תוצאה של תרחיש זה היא, שהתבנית והמידות שלקח רופא השיניים עבור הכתר אינן מתאימות עוד.

 

התקנת כתרים

לשם התקנת הכתר, רופא השיניים משתמש בדבק חזק במיוחד וקבוע. טרם ההתקנה, מבצעים ניקוי קפדני וייבוש השן הפגועה, כך שדבר לא יפריע לכתר "להתלבש" על השן. לאחר ההתקנה, רופא השיניים בודק האם המטופל מרגיש בנוח עם הכתר. לבסוף, הרופא מעצב את הכתר קלות בעזרת מקדחה ולפי איזורים בולטים בכתר, עד שהמטופל מאשר שההתאמה מושלמת. התקנת כתרים הינו תהליך שלא כרוך בכאב בדרך כלל.

 

 

ד"ר יואן יוסקו - Dr. Iuscu Ioan   |   שדרות גושן 53, קרית מוצקין     |   טלפונים: 04-8713963, 052-2418435   |   פקס: 04-8713963

הפעל נגישות

בניית אתרים