תותבות

תותבות

טיפולי שיניים

טיפולים

חניכיים

חניכיים

כירורגיית-פה

כירוגיה

 
תותבות
תותבות

תותבות: כל הסוגים

 

תותבות הן מתקן מלאכותי שנועד להחליף שן או שיניים טבעיות, ואף את כולן. קיימים מספר סוגים של שיניים תותבות: קבועות חלקיות, קבועות שלמות, זמניות שלמות, זמניות חלקיות, ותותבות נשלפות. לשיניים תותבות יש מטרה כפולה: ראשית, עליהן ליצור מראה אסתטי לשיניים. שנית ואף חשוב מכך, החזרת היכולת להשתמש בשיניים, בין אם לאכילה, ללעיסה ולדיבור.

 

שיניים תותבות זמניות

שיניים תותבות זמניות נותנות מענה מיידי לבעיה באסתטיקת הפה, ומהוות פתרון זמני עד לשיקום מלא. בסוג זה של שיניים תותבות קיימות שתי אפשרויות אשר מתאימות למקרים שונים של מטופלים: שיניים תותבות זמניות חלקיות מתאימות למקרים בהם לא ניתן להשתיל שיניים או להתקין גשרים בפיו של המטופל. תותבות זמניות חלקיות מספקות מענה למחסור חלקי בשיניים, והן מקובעות ללסת באמצעות ווים קטנים. בסיס התותבת הוא בדרך כלל אקרילי, ואליו מחוברות שיניים מפלסטיק, אשר משלימות את החוסרים בשיניים. בתותבות זמניות ניתן להשתמש גם לטווח ארוך, עד לביצוע שיקום קבוע בפה – בין אם מדובר בטיפולי השתלה או בעקירות וניתוחים כירורגיים.

 

הסוג השני של שיניים תותבות זמניות הוא שיניים תותבות זמניות שלמות. התותבות השלמות הן הפתרון המוכר למחסור בשיניים – וניתן להרכיבן על הלסת העליונה, על הלסת התחתונה או על שתי הלסתות. גם בסיסן של התותבות הזמניות השלמות הוא אקרילי, והצלחת שיטת הטיפול הזו תלויה בגורמים רבים: היגיינת הפה של המטופל, יכולת ההסתגלות שלו למערכת השיניים התותבות ואף צורת הלסת של המטופל. מלבד הקושי להתרגל לתותבות, בטווח הארוך ישנו חסרון – העצם יכולה ליסוג, דבר שעשוי לפגום באסתטיקת הפנים של המטופל. מצד שני, שיטה זו היא פשוטה, מהירה וקלה יותר מהשיטות השונות לשיקום השיניים הקיימות בשוק.

 

שיניים תותבות קבועות

שיניים תותבות קבועות מהוות מערכת שיקום קבועה, אשר מתקנת חוסר חלקי או מלא בשיניים. גם בסוג זה של שיניים תותבות קיימות שתי אפשרויות, הקשורות במספר השיניים החסרות בפיו של המטופל. תותבות חלקיות מורכבות ברוב המקרים על שתי שיניים בריאות, והתותבת כוללת גם חלק תלוי מרכזי – גשר. לכן, הכנת התותבות מחייבת גם הכנת שתי שיניים תומכות שאותן צריך לשייף – זאת בכדי שניתן יהיה להרכיב את התותבת החלקית הקבועה. תותבות שלמות קבועות מכסות באופן מלא את הלסת בה חסרות השיניים, והן מורכבות ממספר חלקים: שיניים (שעשויות מפלסטיק קשיח), אשר מקובעות בפלסטיק אקרילי ורוד, ובא במגע עם החניכיים. לפעמים רופא השיניים מכניס רשת מתכתית לחלק האקרילי, זאת כדי לחזק את מבנה השיניים וכדי למנוע מהתותבות הקבועות להתפרק.

 

ד"ר יואן יוסקו - Dr. Iuscu Ioan   |   שדרות גושן 53, קרית מוצקין     |   טלפונים: 04-8713963, 052-2418435   |   פקס: 04-8713963

הפעל נגישות

בניית אתרים