תותבות

תותבות

טיפולי שיניים

טיפולים

חניכיים

חניכיים

כירורגיית-פה

כירוגיה

 
טיפולי שיניים
טיפולי שיניים

סתימות

 

עששת היא אחת המחלות הנפוצות בחברה המערבית. חיידקי העששת, אשר ניזונים מסוכרים שונים, מפרקים שאריות מזון ומפרישים חומצות על השן. חיידקים אלה מחפשים חריצים אשר לתוכם הם חודרים, בכדי להגיע לדנטין – חומר השן אשר נמצא מתחת לאמייל (זגוגית השן), ומהווה חומר הבנייה העיקרי של השן. החיידקים הללו מפרקים את הדנטין בקלות. סימני העששת הם גווני חום, שחור ואף צהוב, והיא הופכת את השיניים לרכות. החורים הנוצרים בשן עלולים להתפתח ולגרום לכאבים, ואף לצורך בטיפול שורש או בעקירה של השן.

 

סתימות נועדו לשחזר את הפגמים בשיניים, שנוצרו על ידי העששת, הן מבחינה אסתטית והן מבחינה פונקציונלית. בכדי לעצור את התפתחות העששת ואת הנזק שנגרם לשן, רופא השיניים מסלק את החומר הרקוב, העששתי בשן, וממלא את החלק החסר באחת משתי אפשרויות – סתימה מחומר מתכתי (אמלגם) או סתימה מחומר מרוכב (קומפוזיט). טיפול במוקד העששת הוא חשוב ביותר, וביצוע הסתימות במועד מוקדם ככל האפשר ימנע התפתחות עששת עמוקה ופגיעה נוספת בשיניים.

 

 

סוגי סתימות

 

סתימות אמלגם הן סתימות המורכבות מסגסוגת מתכות. בזמן ביצוען, רופא השיניים צריך להמתין כשעה-שעתיים עד שהחומר מתקשה, ולאחר מכן הוא חייב ללטש את השחזור. בכדי שהשחזור יישמר לזמן רב, על הרופא להגיע לרמת ליטוש גבוהה. סתימות אלה מבוצעות בדרך כלל בשיניים טוחנות, אולם בשנים האחרונות היקף השימוש בסתימות אמלגם הולך וקטן בשל העובדה שהן מכילות כספית – חומר אשר נחשב לרעיל, ומזיק בעיקר לרופא השיניים (ולא למטופלים). חסרונות הסתימה הזו, מלבד זאת, הם שהשן נשארת רגישה לחום ולקור לתקופה ארוכה יותר בשל העובדה שהאמלגם מורכב ממתכות, שידועות כמוליכות טמפרטורות ברמה גבוהה. בנוסף, ביצוע סתימה עם חומר זה מחייבת הסרה של יותר חומר מהשן. עם זאת, סתימת האמלגם עמידה לאורך זמן והיא יציבה יותר מסתימות הקומפוזיט.

 

סתימות המורכבות מחומר מרוכב (קומפוזיט) מבוצעות בעיקר בשיניים קדמיות ובאיזורים שבהם האסתטיקה היא הכרחית. הקומפוזיט הוא חומר פלסטי אשר ניתן להעניק לו את גוון השן. לפני ביצוע הסתימה, רופא השיניים מסלק את חומר השן העששתי, מורח חומר קישור וממלא את חלל השן באמצעות חומר שחזור בגוון השן. חומר השחזור מתקשה על ידי אור, אולם משך הביצוע של סתימה זו ארוך יותר, והחומר ממנו היא מורכבת רגיש לנוכחות של מים ורוק. בנוסף, מחיר הקומפוזיט גבוה יותר ממחיר האמלגם, והוא עמיד למשך זמן קצר יותר.

 

 

ד"ר יואן יוסקו - Dr. Iuscu Ioan   |   שדרות גושן 53, קרית מוצקין     |   טלפונים: 04-8713963, 052-2418435   |   פקס: 04-8713963

הפעל נגישות

בניית אתרים