תותבות

תותבות

טיפולי שיניים

טיפולים

חניכיים

חניכיים

כירורגיית-פה

כירוגיה

 
כירורגיית פה
כירורגיית פה

עקירת שן בינה

 

שיני בינה מתחילות לצמוח בין הגילאים 17 ל-24, והן השיניים הטוחנות האחרונות בחלק האחורי בפה. שיני הבינה לא צומחות אצל כל האנשים - לפחות בקרב 20% מהאוכלוסייה לא צומחת אפילו שן בינה אחת. אם שיני הבינה לא צמחו עד סוף גיל ההתבגרות, קיימת אפשרות שהן לא תצמחנה כלל, ובתחילת שנות ה-20 מומלץ לבצע צילום רנטגן ללסת כדי לבדוק מדוע לא צמחה השן - בין אם משום שהיא לא התפתחה כלל, או בין אם משום שהיא התפתחה, אך נותרה "כלואה" - כלומר מתחת לחניכיים.

 

אצל רוב האנשים צמיחת שיני הבינה לא גורמת לבעיות, כך שאין צורך לעקור אותן. עם זאת, בקרב חלק מהאנשים צומחות "שיני בינה כלואות". מצב זה נוצר כאשר אין מספיק מקום לצמיחת השן בחלק האחורי של הפה, כך שצמיחתן נתקעת והשיניים נשארות מתחת לחניכיים. תופעה זו גורמת לרוב לכאבים ואף לדלקות בחניכיים. הטיפול הניתן לדלקות אלה, כמו לדלקות רבות, הוא אנטיביוטיקה, אך למרות טיפול זה דלקות אלה עלולות לחזור בדרגות חומרה שונות, ולכן מתבצעת עקירת שיני בינה. עקירה כירורגית זו מקלה על הכאבים והדלקות באופן קבוע. גורם נוסף לעקירת שיני בינה הוא צמיחה לא נכונה או צמיחה בזווית של השן, אשר עלולה לשבש את סידור השיניים בפה ולהפריע לתפקודים נוספים. קיים גם מצב שבו שן הבינה כלואה חלקית, כלומר התחילה לצמוח וצמיחתה נעצרה. במקרה כזה מומלץ להתייעץ עם רופא השיניים.

 

תהליך עקירת שיני בינה תלוי בעומק השן הכלואה. העקירה יכולה להתבצע רק כשניתן לשלוף את השן בשלמותה, תהליך שלוקח מספר דקות ברוב המקרים, ובמקרים חריגים - 20 דקות. תהליך עקירת שיני בינה הוא כירורגי בשל מיקומן של שיני הבינה - הן מבחינת היותן בסוף קשת השיניים, והן מבחינת השורשים העמוקים שלה. משום כך, העקירה מתבצעת עם הרדמה מקורית, ולאחריה יש לנוח מנוחה מוחלטת עד שהשפעת ההרדמה תעבור. כמו בכל תהליך כירורגי, גם בעקירת שיני בינה קיימים סיכונים שונים, כגון דימום מאיזור העקירה, זיהום שלאחר עקירה, הגבלה חלקית או מלאה בפתיחת הפה וכאבים הנמשכים מספר ימים. לאחר העקירה, רופא השיניים מחליט האם יש צורך לרשום אנטיביוטיקה, והחלטה זו מתקבלת בהתאם לאופן העקירה ולמהלכה. מלבד מנוחה, לאחר העקירה יש להיזהר מלעיסה בצד הלסת שממנו נעקרה השן, או משתיית משקאות חמים שעלולים לצרוב את האיזור.

 

ניתן לקבל משככי כאבים ומשחות לחניכיים או תכשירים לשטיפת הפה לטיפול ביתי, ובמידה והרופא השתמש בתפרים נספגים - הם נעלמים באופן עצמאי לאחר כ-10 ימים.

 

 

ד"ר יואן יוסקו - Dr. Iuscu Ioan   |   שדרות גושן 53, קרית מוצקין     |   טלפונים: 04-8713963, 052-2418435   |   פקס: 04-8713963

הפעל נגישות

בניית אתרים