תותבות

תותבות

טיפולי שיניים

טיפולים

חניכיים

חניכיים

כירורגיית-פה

כירוגיה

 
כירורגיית פה
כירורגיית פה

עקירת שן רגילה וכירורגית

 

עקירת שן היא הליך אשר מבצעים רופאי שיניים, שמטרתו היא להוציא שן פגועה ממקומה. ישנן מספר סיבות לצורך בעקירה. ראשית, במצבים מסוימים הרס השן כה חמור, שהנזק שנגרם לה והריקבון בשן לא מאפשרים לטפל בה בדרך אחרת, והפתרון היחיד הוא עקירה. שנית, עקב מחלת חניכיים חריפה, עלולה להתרחש ספיגת עצם, ואז השן מתנתקת מהעצם ואין ברירה אלא לעקור אותה. סיבה נוספת לעקירת שיניים היא צמיחה עקומה, אשר עלולה ליצור סיבוכים שונים ולהזיק לבריאות הפה, משום שלא צמחה כראוי. קיימים גם מקרים של "שיניים עודפות", אשר חוסמות שיניים אחרות וכך מונעות מהן לצמוח כראוי. גם בחלק מהטיפולים האורתודנטיים יש צורך לעקור שיניים, משום שלעתים כדי ליישר את השיניים יש צורך לפנות מקום. לבסוף, טיפולים רפואיים שונים כמו הקרנות או השתלת איברים מחלישים את המערכת החיסונית, ולפיכך מעלים את הסיכון לזיהומי שיניים. משום כך, לעתים מבצעים עקירת שיניים בעייתיות באופן יזום.

 

עקירת שן רגילה

עקירת שן רגילה מתבצעת לרוב בשיניים שצמחו, ושניתן לראות אותן בחלל הפה. רוב העקירות הללו מתבצעות בהרדמה מקומית, ולעתים אף יש צורך בתרופות הרגעה. במהלך עקירה רגילה, רופא השיניים תופס את השן במלקחי חילוץ, ומנדנד אותה קדימה ואחורה כדי לשחרר אותה לפני שהוא עוקר אותה ממקומה. לאחר עקירת שן רגילה בדרך כלל אין צורך בטיפול מיוחד, והאיזור מחלים לגמרי לאחר מספר ימים לכל היותר.

 

עקירת שן כירורגית

עקירת שן כירורגית מתבצעת על ידי רופא שיניים, או על ידי רופא שיניים מומחה לכירורגיית פה. עקירות שכאלה דורשות הליכים כירורגיים שונים, כמו הסרת עצם, הסרת חלק מרקמת החניכיים או כולה ו/או הרמה וקיפול שלה, זאת כדי לחשוף את השן או לפצל אותה. עקירות כירורגיות מתבצעות תוך כדי הרדמה מקומית ובמקרים שבהם המטופל הוא ילד או במצב רפואי מיוחד קיימת אפשרות שההליך יתנהל בהרדמה כללית. עקירת שן כירורגית מורכבת יותר מעקירת שן רגילה – לאחר הרדמת המקום הרופא מפעיל לחץ באמצעות מכשיר בשם "מניף", ועוקר את השן. קיימים מקרים מסובכים, בהם למשל יש רקמת חניכיים או עצם שמכסות או מקיפות את השן בצורה שמקשה על הגישה אליה, או למשל במקרים בהם השן מעוגנת חזק מדי – ואז רופא השיניים נאלץ לחתוך אותה לחתיכות, ולהסיר כל חלק בנפרד. עקירת שן כירורגית לרוב מלווה בהוספת עצם ובתפירת איזור הניתוח לאחר סיומו.

 

 

ד"ר יואן יוסקו - Dr. Iuscu Ioan   |   שדרות גושן 53, קרית מוצקין     |   טלפונים: 04-8713963, 052-2418435   |   פקס: 04-8713963

הפעל נגישות

בניית אתרים