תותבות

תותבות

טיפולי שיניים

טיפולים

חניכיים

חניכיים

כירורגיית-פה

כירוגיה

 
תותבות
תותבות

תותבת חלקית כרום קובלט

 

תותבת חלקית להוצאה היא טיפול נשלף, שמטרתו לכסות את החלל שנוצר בחניכיים עקב שן או שיניים חסרות. היא נאחזת בשיניים הסמוכות לחלל באמצעות ווים והוא נתמכת על ידיהן. בנוסף, ומכילה גם את השיניים החסרות, שעשויות בדרך כלל פלסטיק. צבע הפלסטיק מותאם לצבע השיניים.

 

תותבת חלקית מיוצרת בתהליך מורכב, הן במרפאת השיניים והן במעבדה, וישנים מספר סוגים: תותבת חלקית עם בסיס מתכתי, ללא מתכת, תותבת מאקריל ועוד. הסוג הנפוץ ביותר הוא תותבת חלקית כרום קובלט, העשויה מבסיס מתכתי, שעליו שיניים עשויות מפלסטיק. זו תותבת חלקית קבועה, אשר מחזיקה לזמן רב.

 

תותבת חלקית כרום קובלט מאפשרת לאדם לחזור לתפקוד תקין לאחר שאיבד מספר שיניים בלסת, בין אם עקב עקירה, תאונה או גורמים אחרים. היא עשויה משילוב של המתכות כרום וקובלט, יחד עם אקריל אשר משלים את בסיס התותבת, אליו מחוברות השיניים, ו-ווים יצוקים. מדובר בתותבת חזקה ויציבה, שמחירה גבוה יותר מהתותבות האחרות, אולם ההשקעה משתלמת – היא מחזיקה לאורך זמן רב יותר, והיא נוחה יותר למטופל.

 

תכנון התותבת חשוב מאד – לעתים יש צורך בהכנת כתרים עבור השיניים עליהן נשענת התותבת החלקית, או לפחות עבור חלקן, זאת על מנת שיציבות התותבת תשתפר, ושהיא תתאים ללסת בצורה טובה יותר. התאמה מדויקת של תותבת חלקית כרום קובלט לשיניים עליהן היא נשענת תיצור חלוקת עומס נכונה בעת הלעיסה וכן אחיזה משופרת.

 

הכנת התותבת דורשת מספר פגישות. ראשית, רופא השיניים צריך לקחת מידות וצבע, ולשלוח את הנתונים למעבדת שיניים. לאחר מכן, יש צורך במספר פגישות, זאת בכדי למדוד את התאמת מיקומן של השיניים בתותבת, את תפקודן ואת צורתן – וכמובן את שביעות רצונו של המטופל מהן. עם קבלתן, רוב המטופלים חווים ריור מוגבר, נקודות לחץ בחניכיים ושינויים בדיבור. תופעות אלה תימשכנה עד להסתגלותם של השרירים ורקמות החניכיים.

 

הסתגלות לתותבת כרום קובלט בלסת התחתונה היא קשה יותר. יש לכך שתי סיבות עיקריות. הראשונה היא, שלאחר שאובדות שיניים בלסת התחתונה, הרכס נמוך כך שהתותבות מקבלות פחות תמיכה. שנית, הלשון מתקשה למצוא את מקומה, והדרך בה היא זזה בפה משנה את הרקמות סביבה.

 

שמירה על היגיינת הפה היא דבר חשוב, ועל אחת כמה וכמה אם מותקנת תותבת בפה. זאת משום שהסיכון להיווצרות עששת בשיניים גדל עקב אפשרות ששאריות מזון תילכדנה בין השיניים המייצבות לבין חלקי התותבת.

 

ד"ר יואן יוסקו - Dr. Iuscu Ioan   |   שדרות גושן 53, קרית מוצקין     |   טלפונים: 04-8713963, 052-2418435   |   פקס: 04-8713963

הפעל נגישות

בניית אתרים