תותבות

תותבות

טיפולי שיניים

טיפולים

חניכיים

חניכיים

כירורגיית-פה

כירוגיה

 
תותבות
תותבות

תותבת חלקית מאקריל

 

תותבת חלקית היא שחזור שיניים נשלף, אשר ממלאת את חוסרן של מספר שיניים בחניכיים. התותבת החלקית נתמכת על ידי השיניים המקוריות שנותרו בפה במטופל, על ידי החניכיים ועל ידי עצם הלסת באיזורים בהם אין שיניים. התותבת היא תהליך טיפולי שמהווה חלק משיקום חלל הפה. כאשר אדם עובר תהליך שכזה, העדיפות הראשונה היא הצלת השיניים שניתן להציל בעזרת טיפולי שורש, גשרים וכתרים. עם זאת, כאשר לא ניתן להציל את השיניים האלו, רופא השיניים עוקר אותן משום שהן לא מתפקדות ואף יכולות להזיק, ומכין את החניכיים להתקנת תותבת חלקית.

 

תותבת חלקית מאקריל נצמדת אל השיניים שנותרו בלסת באמצעות קרסים קטנים, והודות לואקום הנוצר בינה לבין החיך. תותבת חלקית מאקריל לרוב מהווה פתרון זמני לחוסר בשיניים, למשל לקראת ביצוע שתלים. תותבת מאקריל היא זולה יותר מתותבות אשר עשויות מחומרים אחרים. האקריל הוא חומר ורדרד אשר מדמה את מראה החניכיים, ומחוברים אליה קרסים מתיל דק, זאת בכדי שהתותבת תוכל לאחוז בשיניים הסמוכות לה. חשוב לזכור שתקופת ההסתגלות לתותבת משתנה בין המטופלים, כך שהתקופה שלאחר קבלת התותבת היא תקופת הסתגלות.

 

תהליך הכנת תותבת חלקית מאקריל

ראשית, רופא השיניים בודק האם יש צורך בטיפול נוסף, לפני הכנת התותבת. במידה וכן, הטיפול מבוצע, ורק לאחר מכן מתבצע צילום רנטגן של השיניים, כדי לבדוק את מצב החניכיים. לאחר מכן, יש צורך לשייף מעט את השיניים המאחזות, על ידן נתמכת התותבת, כדי שלקרסי התותבת יהיה במה להיאחז. השלב הבא הוא יצירת הטבעה של מבנה השיניים. לאחר מכן, ההטבעה נשלחת למעבדה, אשר מכינה את בסיס התותבת ושולחת אותו בחזרה למרפאת השיניים. כאשר המטופל מגיע לביקור אצל רופא השיניים, מתבצעת בדיקה והתאמה של התותבת לפיו של המטופל - בדיקה כי הוא מצליח לסגור את הפה, לחייך, לבצע פעולת לעיסה נכונה - והחזרה למעבדה לשינויים הנדרשים, כולל התאמת צבע השן. לבסוף, לאחר מדידה נוספת, ליטושים ומדידה אחרונה, ניתן להתקין את התותבת בפיו של המטופל, ועליו להגיע לביקורות תקופתיות.

 

תחזוקת תותבת חלקית מאקריל

לאחר התקנת התותבת, מטופלים בעלי תותבות חלקיות צריכים להקפיד על היגיינת הפה יותר מבדרך כלל - הסיכוי להיווצרות עששת בשיניים המאחזות, אשר תומכות בתותבת, מוגדל, משום ששאריות מזון נוטות להילכד ביניהן לבין חלקים שונים בתותבת. בניגוד לתותבת שלמה, את התותבת החלקית יש לנקות עם מברשת מיוחדת, ויש להשרות אותה בחומר מיוחד. בנוסף, יש להסיר אותה לכמה שעות ביום - בעיקר בלילה - וכמובן להגיע לביקורת תקופתית אצל רופא השיניים, כדי לוודא שמצב השיניים שנותרו הוא תקין, ושהתותבת מתאימה לפיו של המטופל.

 

 

ד"ר יואן יוסקו - Dr. Iuscu Ioan   |   שדרות גושן 53, קרית מוצקין     |   טלפונים: 04-8713963, 052-2418435   |   פקס: 04-8713963

הפעל נגישות

בניית אתרים