תותבות

תותבות

טיפולי שיניים

טיפולים

חניכיים

חניכיים

כירורגיית-פה

כירוגיה

 
תותבות
תותבות

תותבת שלמה

 

שיניים תותבות נועדו למלא חוסרים של שיניים שניזוקו, שנעקרו או שלא צמחו, וכן תחליף לרקמות שנמצאות מסביב לשן. תותבת שלמה משמשת במקרים בהם כל השיניים חסרות, והיא יכולה להיות נשלפת או קבועה. תותבת שלמה מונחת רק על רקמת חניכיים בריאה, כך שאם בוצעה עקירה לאחרונה, או שבוצע טיפול אחר שמצריך החלמת החניכיים – יש צורך בתותבת זמנית, שתונח על רקמת החניכיים שצריכה להחלים, ורק אז ניתן יהיה לעבור לשלב התותבת הקבועה. תהליך זה לוקח מספר שבועות.

 

תותבת שלמה, כאמור, מכסה את הלסת העליונה או את הלסת התחתונה (או את שתיהן), במקרים בהם אין בלסתות שיניים כלל. היא עשויה ממתכת או מחומר אקרילי (פלסטיק). בנוסף, מרכיבים אותה כדי למנוע בעיות אפשריות שנוצרות כתוצאה מרווח בין השיניים, למשל בעיות באכילה, בעיות בדיבור, תזוזת השיניים והרס הסדר הנוכחי שלהן עקב המרווח הפנוי. תותבת שלמה משפרת באופן משמעותי הן את התפקוד והן את המראה של המטופל.

 

תותבת שלמה מחזיקה לאורך זמן רב במידה ומקפידים על תחזוקה נכונה שלה. עם זאת, לאורך השנים החניכיים ועצם הלסת מתכווצות, כך שיש צורך לבצע התאמה מחודשת: עם הזמן היא נשחקת ויכולה להיות לא יציבה. מקרים אשר מחייבים את המטופל להגיע למרפאת השיניים הם סימנים למחלות חניכיים או לריקבון שיניים, ריח רע, תחושת חוסר נוחות בשעת הרכבת התותבת, מראה שחוק או תחושה שהתותבת לא מותאמת ושהיא מחליקה מדי פעם. תחזוקת התותבת השלמה כוללת ניקוי יומיומי באמצעות מברשת מתאימה, השרייה בחומר מיוחד (שניתן לרכוש בבתי המרקחת) וכן הסרתה למספר שעות ביממה – בדרך כלל בלילה. בנוסף, נדרשת הגעה לביקורת תקופתית אצל רופא השיניים, זאת כדי לוודא שהתותבת אכן אוחזת כראוי בלסת ומתאימה לרקמות החניכיים.

 

אחיזת התותבת השלמה בלסת העליונה מתאפשרת הודות לואקום אשר נוצר בין האקריל לבין החיך. הרוק שתומך ביניהם משמש כחומר סיכה. אחיזת התותבת השלמה בלסת התחתונה היא רופפת יותר, ומשום כך ההסתגלות במקרים אלה היא ארוכה יותר וקשה יותר מאשר ההסתגלות לתותבת שלמה בלסת העליונה. עיקר הבעיות שקיימות בשעת השימוש בתותבת שלמה נובעות מבעיות בהסתגלות המטופל לתותבת. בתחילת השימוש בה, משום שרוב המטופלים לא רגילים לכך, ייתכן שיהיו קשיים בדיבור, בטחינת האוכל ובלעיסה. מעבר לכך, עלול להיווצר לחץ על החניכיים בשעת הלעיסה, אך תקופת ההסתגלות לרוב חולפת אחרי מספר שבועות, והתחושה משתפרת.

 

 

ד"ר יואן יוסקו - Dr. Iuscu Ioan   |   שדרות גושן 53, קרית מוצקין     |   טלפונים: 04-8713963, 052-2418435   |   פקס: 04-8713963

הפעל נגישות

בניית אתרים